Jak wybrać pierścionek zaręczynowy lub okolicznościowy

Klienci poszukując wymarzonego pierścionka zaręczynowego lub okolicznościowego kierują się różnymi kryteriami, takimi jak kształt i wygląd. Najważniejszymi z nich są:

  • Kruszec, z którego wykonany jest pierścionek,
  • Zastosowane kamienie szlachetne, ich liczba, kształt i rozmiar,
  • styl pierścionka (nowoczesny, artystyczny) lub połączenie stylów,
  • technologia wykonania,
  • technika zdobienia (grawerowanie, cyzelowanie, emalierstwo, galwanizacja).

Dominującym materiałem poszukiwanych pierścionków jest złoto różnej barwy. Żółte o zróżnicowanym nasyceniu koloru: jasno-słomkowy, ciemno-czerwony. Białe złoto rodowane (pokryte galwanicznie rodem), posiadające zimn, metaliczny blask, jak również pozbawione tej powłoki złoto o lekko stonowanej, naturalnej barwie białej. Dzięki zastosowaniu domieszki do metali szlachetnych (ligatur) można uzyskać jasno-szary kolor złota). Platyna nazywana królową metali jest ceniona i poszukiwana przez osoby ceniące klasyczne formy i wielokamieniowe kompozycje.

Osobną cechą metali szlachetnych, na którą zwracają uwagę klienci jest próba czyli zawartość danego kruszcu w stopie. Najbardziej pożądaną w Polsce jest próba 0,585, która charakteryzuje się dobrą odpornością na zarysowania, zagniecenia i odkształcenia. Osoby poszukujące wyrafinowanej biżuterii, w której oprawione są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne minerały takie, jak szmaragdy i opale wybierają próbę 0,750.

Innym kryterium jest obecność kamieni szlachetnych. Pierścionki zaręczynowe zazwyczaj kojarzą się z brylantem lub jego połączeniem z szafirem, rubinem lub szmaragdem ze względu na niepowtarzalny kolor, połysk i walory użytkowe. Jakość oraz wielkość kamieni szlachetnych stanowi o ich wartości.

Osoby poszukujące zainteresowanie pierścionkami zaręczynowymi poszukują najczęściej prostych i delikatnych form, które eksponują oprawiony w nim kamień, który odpowiada w szczególny sposób wybranej kobiecie.

Na inne okazje poszukiwanymi wzorami są motywy serca, znaki nieskończoności, kokardka, korona, liść koniczyny, różaniec, kwiat róży itd.

W pierścionkach okolicznościowych związanych z rocznicami ślubu, imieninami, urodzinami oraz szczególnymi wydarzeniami z naszego życia klienci większą uwagę skupiają na indywidualnych cechach biżuterii. W zależności od upodobań osoby poszukiwane są zarówno minimalistyczne formy, jak również rozbudowane kompozycje wielokamieniowe. Większe formy są poszukiwane przez osoby chcące umieścić na wewnętrznych płaszczyznach np. życzeń, pamiątkowych dat lub cytatów.